Quantcast
Channel: Probotanic
Viewing all 367 articles
Browse latest View live

Podarite vašoj koži najbolju negu iz prirode

$
0
0

Ulje pšeničnih klica je hladnoceđeno ulje, jedno od najcenjenijih u kozmetičkoj industriji. Zbog svojih blagotvornih hranljivih i regenerativnih svojstava, nalazi se u velikom broju preparata za negu kože. Jedno je od najbogatijih ulja vitaminom B, kalcijumom, vlaknima, vitaminima E i D, esencijalnim masnim kiselinama.

Ulje pšeničnih klica sadrži najjači prirodni koncentrat vitamina E, ima ga čak sedam puta više nego u ostalim uljima! Vitamin E je poznati antioksidant i ima glavnu ulogu u formiranju ćelija kože.

Ulje pšeničnih klica stimuliše razmenu tečnosti u koži, štiti ćelije od oštećenja, dubinski hrani i regeneriše kožu. Dokazano eliminiše znake starenja i bore kroz jačanje vezivnog tkiva u koži. Suva, tanka, osetljiva i ispucala koža će posebno ceniti ovo ulje. Ulje pšeničnih klica je vredan dodatak u nezi upalnih kožnih bolesti, poput psorijaze i ekcema. Efikasno je za negu nakon opekotina i ozleda, kao i za tretiranje ožiljaka i  strija. Ovo ulje je pogodno i za masnu kožu sa aknama zbog svojih protivupalnih karakteristika.

Ulje pšeničnih klica usporava starenje kože jer podstiče rast novih ćelija, sprečava nastanak bora i ublažava već postojeće. Redovnom upotrebom, vaša koža će zadržati mlad i zdrav izgled.

Ulje pšeničnik klica je pogodno za :

  • ekcem
  • psorijazu
  • bore
  • strije
  • ožiljke
  • opekotine
  • suvu, oštećenu kožu
  • akne
  • negu zdrave kože

Više informacija o proizvodu Ulje pšeničnih klica : http://www.probotanic.com/proizvod/ulje-od-psenicnih-klica/


Ulje divljeg origana protiv gljivične infekcije Tinea Barbae

$
0
0

Email smo dobili od našeg korisnika, Gdje. Vide

Postovani,
kontaktirala sam Vasu doktorku u decembru 2011.g i obecala sam da cu se javiti po zavrsetku terapije divljim origanom.
Moje pitanje je bilo da li divlji origano pomaze u lecenju gljivicne infekcije tinea barbae (opadanje kose na glavi izazvano kontaktom sa obolelim zivotinjama). Moje dete je u oktobru prosle godine dobilo ovu infekciju. Doktorka nije bila sigurna da li pomaze, pa vam javljam svoje iskustvo.
Koristili smo prvo antimikotike, ali je lecenje islo sporo. Pravili smo pauzu od 2 pd mesec dana i mazali samo canestenom. Dermatolog je rekla da cemo verovatno posle mesec dana ponovo uvesti antimikotike oralno. Medjutim poceli smo da koristimo divlji origano i oralno i spolja. Inficirani deo se odmah poceo intezivno ljuspati to.jest cistiti, a ubrzo posle nedelju dve dana je pocela i kosa da raste.
NA kontroli je doktorka rekla da se stanje znatno poboljsava i da ipak necemo morati uvoditi ponovo antimikotike-oralno. NAstavili smo da koristimo divlji origano i canesten spolja (canesten smo koristili uporedo bez pauze, ali mislim da bez origana canesten ne bi odradio nista!!!!!)
Sada mu je kosa potpuno narasla.
Svaka pohvala!!!!!

Ulje divljeg origana

$
0
0

Divlji origano se potpuno razlikuje od vrste koju koristimo u ishrani. Origanum minutiflorum je endemska biljka. Raste samo u južnim delovima Turske i najjača je sorta iz familije Origana. Glavna aktivna supstanca je karvakrol. On daje origano ulju moćna antibakterijska, antiviralna, antifungicidna, antiseptička i antioksidativna svojstva. Dokazano je da je ulje divljeg origana efikasnije i od najjačih antibiotika.

Karvakrol i timol deluju baktericidno tako što se vezuju za enzime respiratornog lanca. Na ovaj način dolazi do potpunog uništavanja bakterija blokadom ćelijske respiracije pri čemu se ne oštećuje bakterijski zid. Ovim se sprečava oslobađanje endotoksina u organizam, koje bi moglo dovesti do naglog pogoršanja opšteg stanja pacijenata. Ubija i već mutirane bakterije. Institut za biološka istraživanja Siniša Stanković Institut za biološka istraživanja Siniša Stanković potvrdio je da je preparat Origano ulje najdelotvorniji protiv Candida albicans, Escherichia coli, Staphylococcus spp.,Staphylococcus spp., Salmonella enteritidis, Klebsiella, Proteus, Enterococcus, Enterobacter…,…i mnogih drugih bakterija, gljivica, virusa.

Escherichia coli – Normalan je stanovnik crevne flore. Kod žena su, zbog blizine genitalnog i uretralnog trakta, česte urinarne infekcije ešerihijiom i veoma otporne na antibiotike. Ulje divljeg origana efikasno deluje na ove infekcije već nakon tri nedelje.

Candida albicans – Gljivica koja je takođe normalno prisutna u organizmu u malom broju. Do kandidijaze dolazi u stanjima u kojima se obezbede uslovi za njen rast kao sto su pad imuniteta, primena antibiotika, dijabetes, hronične bolesti. Origano ulje u kratkom roku dovodi do eliminacije svih oblika kandidijaze.

Moćan antioksidans – Odlična preventiva respiratornim infekcijama i prehladama. Pojačava otpornost organizma prema velikom broju patogena. Nedavna naučna istraživanja pokazala su i da KARVAKROL ima izuzetno antikancerogeno dejstvo kod raka grlića materice.

Novo iskustvo korisnika i potvrda efikasnosti ulja crnog kumina protiv alergija

$
0
0

Gđa. Jovana Stanojlović, Beograd

Gđa. Jovana Stanojlović je majka četvoro dece mlađe životne dobi. Jedna od ćerki ( 12 godina ) sa alergijama se bori od svoje 4. godine. Alergo testovima je utvrđena preosetljivost na polen, travu, korov. Nešto kasnije se javila i alergija na hranu.

Kao terapiju, devojčica je koristila Aerius i po pet meseci uzastopno u sezoni alegija.

Ulje crnog kumina devojčica je počela da pije u februaru 2011. godine. Celo proleće i leto prošlo je mirno, bez alergija i korišćenja antihistaminika.

I ovog proleća stanje je drastično bolje a crni kumin je nastavila da uzima redovno. Smanjile su se i alergije na hranu a period proleća je prošao bez uobičajenih, dugogodišnjih alergijskih tegoba.

Više informacija o proizvodu Ulje crnog kumina : http://www.probotanic.com/slider/ulje-crnog-kumina/

 

Crni kumin zaustavlja napredovanje raka debelog creva

$
0
0

Crni kumin ili Nigella sativa je biljka koja raste u oblasti Mediterana, Azije i Indije. Krajem 1930. otkriven je timokinon, aktivni sastojak ulja crnog kumina.

Eksperimentalno, timokinon je pokazao antioksidativno, protivzapaljensko i antikancerogeno dejstvo. Protiv raka debelog creva, crni kumin je takođe pokazao uspeh. Istraživanja su rađena na životinjsim modelima kao i na izolovanim ljudskim ćelijama karcinoma debelog creva.

Kod istraživanja na miševima, rezultati  su pokazali da ulje crnog kumina ima sposobnost da uspori razvoj karcinoma debelog creva pacova u postpočetnoj fazi razvoja, bez ikakavih očiglednih negativnih sporednih efekata. Histološki pregled životinja nije pokazao nikakva neželjena dejstva ni  patološke promene u jetri, bubrezima, slezini i ostalim vitalnim organima nakon upotrebe crnog kumina. Pored toga, biohemijski parametri krvi i urina kao i telesna težina, nisu bili ugroženi.

Rezultati ispitivanja na ljudskim tumorskim ćelijama debelog creva ukazuju na potencijal za korišćenje timokinona, odnosno ulja crnog kumina, u tretmanu karcinoma debelog creva.

U daljem tekstu izdvajamo delove naučnih istraživanja o delotvornosti ulja crnog kumina u sprečavanju daljeg rasta i širenja karcinoma debelog creva :

  • Antioksidant

Reaktivne vrste kiseonika su nusprodukti normalnog metabolizma. Predstavljaju visokoreaktivne molekule kiseonika koji mogu izazvati oštećenje ćelija i mutacije gena koje na kraju dovode do razvoja karcinoma.

Prema studiji na životinjama čiji su rezultati objavljeni u julu 2002. u ” Journal of Ethnopharmaclogy ”, pronađeno je da timokinon iz crnog kumina može uspešno zaustaviti 5 – lipooksigenazu, enzim bitan za preživljavanje karcinoma debelog creva koji reguliše metabolizam masti i stvaranje kiseoničnih radikala.

  • Proliferacija i ćelijska smrt

Prema oktobarskom izdanju ” International Journal of Oncology ” iz 2004. godine, dokazano je da timokinon u značajnoj meri može da izazove programiranu ćelijsku smrt u ćelija karcinoma debelog creva. Na taj način onemogućava dalji rast i širenje tumora. Istaknut je značaj korišćenja ulja crnog kumina u svakodnevnoj iskrani kao prevencija raka debelog creva.

  • Invazija i širenje

U periodu januar – februar 2008., u izdanju ” Journal of Cellular and Molecular Medicine ”, ispitani su efekti timokinona iz ulja crnog kumina na invaziju i širenje ćelija karcinoma debelog creva.

Metastaza je proces u kome se tumorske ćelije odvajaju od primarnog tumora i putem krvotoka ili limfotoka dalje šire u druga tkiva i organe. Metastaza je upozoravajući znak agresivnog tumora. U istraživanjima je pokazano da je timokinon uspešno inhibirao širenje metastatskih ćelija raka debelog creva.

Na ovim adresama možete pogledati kompletne rezultate istraživanja :

http://ukpmc.ac.uk/abstract/MED/15375533

http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1207/S15327914NC4502_09

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1357272505003614

http://ar.iiarjournals.org/content/25/3B/2199.short

Recepti za lepu i zdravu kosu sa eteričnim uljem ruzmarina

$
0
0

Zdrava i lepa kosa daje nam samopouzdanje i čini da se osećamo srećnije i lepše.
Kako bi sačuvali vašu kosu, sprečili prekomerno opadanje i podstakli njen ponovni rast, kontrolisali perut i uklonili crvenilo i svrab, poboljšali strukturu kose ili usporili gubitak pigmenta dlake, potrebno je da znate neke od tajni iz prirode za zdravu kosu.

Podelićemo sa vama neke od prirodnih recepata koje sami možete napraviti.

  • Regenerator za kosu od ruzmarina i meda

Ovaj negujući regenerator spaja med za sjaj, maslinovo ulje za hidraciju i eterično ulje ruzmarina za stimulisanje rasta kose.

Sastojci : 1 / 2 šoljice meda, 1 / 4 šoljice maslinovog ulja ( 2 kašike za normalnu i masnu kosu ), 4 kapi esencijalnog ulja ruzmarina.

Priprema : Stavite sve sastojke u manju posudu i dobro izmešajte. Izlijte u čistu plastičnu bocu sa čvrstim čepom.

Primena : Nanestite malu količinu odjednom pa lagano namažite kosu. Masirajte. Efekat je veći ako pokrijete kosu toplim peškirom ili kapom za tuširanje. Ostavite 30 minuta. Našamponirajte i isperite hladnom vodom.

  • Vraćanje sjaja svetloj kosi

U šampon koji koristite dodajte 24 kapi eteričnog ulja ruzmarina. Dobro promućkajte. Maksimalno se smeju dodati 24 kapi eteričnog ulja ruzmarina na 100 ml šampona.

  • Pakovanje za kosu koja ima perut i sklona je opadanju

Perut je zbog naglih hormonalnih promena veoma česta i neprijatna pojava. Sve češći problem kako muškaraca tako i žena je i opadanje kose. Masaža temena povećava cirkulaciju krvi na površini kože.  Ovo je glavni razlog zašto mnogi koji pate od preranog gubitka kose ili imaju druge probleme sa kosom koriste masažu glave kako bi kosu sačuvali.

Hidrolat ili etarsko ulje ruzmarina pospešuje cirkulaciju krvi, deluje regenerativno, idealan je za negu masne kože glave.

Pripremite pakovanje od maslinovog ulja i ruzmarina.

Priprema : Na jednu kašiku maslinovog ulja stavite 10 kapi eteričnog ulja ruzmarina. Pažljivo ga nanesite na kosu i utrljajte dobro, masirajući teme glave.

Najbolje bi bilo pakovanje ostaviti da deluje preko noći. Ujutru dobro isperite kosu.

Masaža i eterična ulja u trudnoći

$
0
0

U masaži najveću pažnju prilikom masaže treba posvetiti donjem delu leđa. Mišići u tom području održavaju protivtežu dodatnom opterećenju spreda, često su napeti što je uzrok bola u leđima.

Masaža pomaže da se ublaži mišićna napetost i bolovi u leđima, a uz to je važna i za održavanje elastičnosti kože i prevenciju nastanka strija.

Ipak bi trebalo naglasiti da postoje eterična ulja koja se nipošto ne smeju upotrebljavati u trudnoći. Neka mogu biti blago toksična dok su ostala označena kao emenagogi – mogu izazvati menstruaciju pa ih treba izbegavati kako ne bi došlo do spontanog pobačaja.

Važno je znati da u trudnoći koža više propušta nanesene stvari, pa eterična ulja mogu dospeti do posteljice  i izazvati kontrakcije. Prilikom trudnoće potrebno je paziti koja se eterična ulja mogu koristiti, na koji način, i u kojim koncentracijama.

Maksimalna koncentracija eteričnog ulja koja se u trudnoći sme koristiti je 0,75 %, što znači maksimalno 15 kapi svih korišćenih esencijalnih ulja u 100ml osnovnog ulja.

U svakom slučaju, masaža baznim a ne eteričnim uljima je najsigurnija.

Eterična ulja koja tokom trudnoće treba obavezno izbegavati :

  • anis
  • estragon
  • fenel
  • žalfija
  • bosiljak
  • sve metvice
  • lavanda
  • kedar
  • karanfilić
  • korijander
  • kapar
  • jasmin
  • origano
  • peršun
  • ruža
  • ruzmarin
  • zimzelen

Eterična ulja koja se mogu koristiti u trudnoći :

  • bergamot
  • bor
  • čajevac
  • jela
  • crni biber
  • đumbir
  • grejp
  • germanska kamilica
  • rimska kamilica
  • neroli
  • pačuli
  • petitgrain
  • smilje
  • sandal
  • tamjan
  • ylang – ylang

Još jedno fantastično iskustvo našeg korisnika! Uljem divljeg origana eliminisana dugogodišnja urinarna infekcija bakterijom Proteus mirabilis!

$
0
0

Gđa. Dragana Veselinović, Beograd ( majka korisnika )

Mladić star 33 godine, koji boluje od cerebralne paralize, 2007. godine je imao hirušku intervenciju zbog ileusa. Kateterizacijom je dobio intrahospitalnu infekciju mokraćnih puteva Proteus  mirabilisom.

Od tada je lečen velikim brojem antibiotika koji nisu davali rezultate zbog toga što se radilo o otpornom soju bakterije.Vremenom je bakterija postala rezistentna na gotovo sve antibiotike. Broj se nije smanjivao ispod 100 – 200 hiljada u ml urina.

U novembru 2011. pacijent je hospitalizovan na infektivno odeljenje VMA. Primenjivani su intravenozni antibiotici koji nisu dali rezultate. Tegobe su napredovale gotovo do nemogućnosti izlučivanja mokraće.

Pored standardne terapije i antibiotika, koristio je i brojne čajeve i preparate na bazi bilja ali ni to nije dalo uspeha.

Po rečima majke korisnika, ulje divljeg origana koristio je 3 nedelje  po preporučenoj šemi. U pauzi od korišćenja ulja, uradjena je analiza urina. Prvi put nakon skoro 5 godina, urin je bio bez Proteus mirabilisa.

Majka korisnika je bila presrećna rezultatom ulja pa nas je pozvala i podelila iskustvo koje će nekome ko ima sličnih problema značiti i pomoći u rešavanju sličnih problema.

 


Tretirajte rozaceu origano uljem

$
0
0

Rozacea ili pojačano crvenilo na licu, spada u oboljenja sebacealnih ili lojnih žlezda lica. Rozacea se može pojaviti kod osoba bilo kog tipa kože, ali je češća kod osoba svetle puti i nešto izražajnijeg rada lojnih žlezda. Najčešće se javlja izmedju 30 i 40 godine života i zato se naziva – zrele akne. Kako je ovo oboljenje koje traje godinama, a nekada i doživotno, možemo ga nazvati i stanjem kože lica.

To je,međutim, i više nego ozbiljno stanje akni jer nije zahvaćen samo površinski sloj kože već čitava mreža krvnih sudova lica. Ovaj problem se može javiti i na vratu, ušima, leđima.

Rozacea je stanje koje se karakteriše naletima crvenila, pojavom proširenih kapilara, sitnog osipa i gnojanica posebno izraženim pri prelasku iz toplog u hladan prostor, prilikom konzumiranja alkohola ili veoma začinjene hrane. Nakon nekoliko godina, ukoliko oboljenje nije adekvatno tretirano, nastaju trajno prošireni kapilari a kod muškaraca dolazi i do uvećanja lojnih žlezda i zadebljavanja potkožnog tkiva posebno u regiji nosa. Uzrok oboljenja je nejasan i do sada neistražen ali se pretpostavlja da rozaceu aktiviraju faktori kao što su sunčevo zračenje, alkohol, začinjena hrana, kofein, toplota, stres i hormonalne promene.

Hronična i progresivna rozace dovodi i do promena na oku : konjuktivitisa, blefaritisa, iritisa, iridociklitisa… U težim slučajevima nastaje i bolni kerartitis ( upala rožnjače ) koji može dovesti do razvoja vaskularizacije rožnjače i teškog oštećenja vida ( rosacea keratitis ).

Rozacea se obično leči pomoću lekova kao što su eritromicin i akutan. Ali ovi lekovi tretiraju samo simptome, ne i osnovni uzrok. Antibakterijske masti i tablete tretiraju crvenilo i fleke.  Jači antibiotici se koriste ako se stanje pogoršava. Kada je slučaj veoma ozbiljan, pristupa se estetskoj hirurgiji. Lekari priznaju da tretmani nisu 100 % uspešni. U stvari, većina njih može prouzrokovati sporedne neželjene efekte.

U tom smislu, origano ulje može biti mudrija alternativa za lečenje rozacee. To je potpuno prirodan proizvod koji se efikasno koristi za lečenje mnogih bolesti, uključujući kožne bolesti.

Ovo ulje je predmet mnogih naučnih testova i eksperimenata i pokazalo je da ubija veliki broj štetnih mikroorganizama kao što su bakterije, gljivice, virusi, paraziti.

Dr James Machino, predstavnik ReinaiSante Instituta integrativne medicine u Torontu, uspešno je koristio etarsko ulje divljeg origana za tretiranje rozacee. On je rekao : ,, Ovo isparljivo eterično ulje sadrži supstance koje deluju na širok spektar mikroorganizama. U slučaju rozacee, deluje tako što je u stanju da izbaci grinje epiderma koje je povezano sa rozaceom.’’ Njegovi pacijenti su primetili poboljšanje u 80 % do 90 % slučajeva kožnih oboljenja.

Pored toga, origano ulje je u stanju da se nosi sa problemom tozacee i zbog velike količine prirodnih firohemikalija – flavonoida i fenola. Među njima je najznačajniji karvakrol koji je u ulju divljeg origana zastupljen između 60% i 80%. Nučnici su otkrili da karvakrol ,pored antimikrobnog, ima i antizapaljenska i analgetska svojstva.

Izvor : http://www.twease.org/1568

Kako sprečiti rast kandide

$
0
0

 Kandidijaza je danas sve veći problem u razvijenom svetu i kod nas, pre svega zbog veće upotrebe visoko prerađene hrane, kao i namirnica kojim je dodat šećer. Ovaj zdravstveni problem najčešće se javlja kod osoba koje su preterano upotrebljavale antibiotike ili su koristile vrlo jake antibiotike, osoba sa oslabljenim imunitetom, onih koji su dobijali kortikosteroide ili boluju od dijabetesa, trudnica i osoba koje su se hranile slatkišima ili hranom koja sadrži dosta kvasnica. Crevna kandidijaza manifestuje se povećanim gasovima u stomaku, mukom, gadjenjem, čestim pretakanjem u crevima, prolivima, zatvorima, pojačanom željom za slatkim, analnim svrabom… Kandida u ustima belim naslagama na jeziku i promenom ukusa u ustima a vaginalna belim, sirastim sekretom i svrabom.

Evo nekoliko saveta kako da sprečite rast kandide i nastanak kandidijaze :

1. Jedite hranu koja ne pogoduje razmnožavanju kandide. Većina namirnica koje koristimo u svakodnevnoj ishrani sadrži veliku količinu šećera, rafinisanih sastojaka i aditiva. Izbegavajte takve namirnice i povećajte unoš svežeg povrća, voća i namirnica bogatih vlaknima.

  • Uzimanje 1 eventualno 2 sveže voćke dnevno (osim veoma slatkih vrsta voća, kao što su grožđe, lubenica i mango) je dozvoljeno.Treba isključiti suvo voće, zasladjene voćne sokove, konzervisano voće i dinju.
  • Izbegavati namirnice od belog brašna (beli hleb i pecivo, torte, kolače, biskvite, testenine), beli pirinač i oljušteni krompir. Brašno od celog zrna pšenice, u umerenoj količini, se može unositi, takođe krompir sa ljuskom, smeđi ili integralni pirinač, integralne testenine (ima ih u prodavnicama zdrave hrane i većim supermarketima) i integralna peciva.
  • Izbaciti hranu koja sadrži gljivice kao pekarski i pivski kvasac, pekarske proizvode sa kvascem, zrele sireve i buđave sireve. Pečurke i kikiriki takodje izbaciti.
  • Ne treba izbegavati mlečne proizvode, osim ako postoji alergija na njih. Jogurt i acidofilni napitci bogati probiotskim kulturama imaju prednost nad mlekom i sirevima.
  • Izbegavati sirće, majonez, senf, dresinge za salatu, kečap, soja umak, kisele krastavce i ukiseljene proizvode.
  • Alkohol ne koristiti, a crnu kafu i jake čajeve svesti na minimum.
  • Povećati unos esencijalnih ulja, posebno omega-3 kiselina  ( riblja ulja, morske ribe: losos, skuša, tunjevina u ulju, sardine u ulju, itd.). Ukoliko se navedene namirnice ne koriste dovoljno, treba uzeti suplemente tj. omega 3 kiseline u vidu kapsula.

2. Koristite prirodne lekove umesto industrijskih za oslobađanje od gljivica i parazita. Upotreba nekih standardnih lekova može dovesti do povećanog rasta Kandide.

3. Boravite u suvom okruženju jer rastu kandide pogoduje vlaga.

4.Naučite kako da se borite sa stresom. Stres ima negativan uticaj na imuni sistem i jedan je od glavnih uzroka njegovog slabljenja što za posledicu ima nastanak kandidijaze. Redovno vežbanje jača organizam i imuni sistem i odličan je način za oslobađanje od stresa.

5. Izbegavajte kontraceptivne pilule i prekomernu upotrebu antibiotika i kortikosteroida.

6. Uzimajte antigljivične dodatke ishrani kao što su ulje divljeg origana, aloja vera, karanfilić, beli luk koji sprečavaju prekomerni rast Kandide.

7. Obratite se lekaru ukoliko osetite tegobe i posumnjate na infekciju Kandidom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kandida kod muškaraca

$
0
0

Na prvi pogled izgleda da su žene te koje pate od infekcije kandidom mnogo češće nego muškarci. Tačno je da je procentualno veći broj žena inficiran kandidom, ali brojevi mogu i prevariti.

Zašto je to tako? Muškarci se mnogo ređe testiraju na kandidu pa su i dijagnostikovani slučajevi mnogo ređi, što dovodi do zaključka da mnogo ređe i imaju ovaj problem.

Simptomi kod muškaraca nisu tako očigledni kao kod žena. Muškarci često neće da prihvate činjenicu da nešto nije u redu, pa se ne obraćaju lekarima. Izgleda da je socijalno neprihvatljivo da priznaju problem, pogotovo ako je polna infekcija u pitanju, tako će radije trpeti posledice nego potražiti pomoć. Ovo je razlog zašto naizgled mnogo više žena pati od kandide nego što je to slučaj sa muškarcima.

Kod muškaraca se uglavnom ne javljaju simptomi ( tzv. asimptomatski nosioci ). Simptomi infekcije kandidom kod muškaraca se razlikuju u odnosu na loklizaciju infekcije :

  • Umor, malaksalost, nervoza, pad koncentracije
  • Svrab kože, alergije na hranu
  • Nadutost stomaka, grčevi, gasovi, proliv, zatvor
  • Bele naslage na jeziku, promena ukusa
  • Bele naslage na glansu penisa i prepucijumu, može se javiti sekret iz mokraćne cevi, peckanje, svrab koji se pojačava naročito nakon polnog odnosa zbog dodatnog trenja, problemi sa prostatom

U slučaju čestih reinfekcija treba proveriti šećer u krvi jer jedan od prvih simptoma šećerne bolesti može biti infekcija polnih organa Candidom albicans. Pravilno održavanje higijene polnih organa je vrlo važno. Ne treba ih prati prejakim antiseptičkim sredstvima. Na taj način se uništava prirodna odbrambena barijera tj. normalna bakterijska flora i stvaraju se uslovi za nastajanje gljivične infekcije. Dovoljno je svakodnevno pranje polnih organa vodom i odgovarajućim sapunom. Treba izbegavati sintetički veš i usku odeću.

Na ovoj adresi možete uraditi naš online test – Da li Vas muči kandida http://www.probotanic.com/da-li-vas-muci-kandida_muskarci/ .

Više informacija o Ulju divljeg origana : http://www.probotanic.com/slider/ulje-od-divljeg-origana/

Pobedite Kandidu uljem divljeg origana

$
0
0

Kandidijaza je vrsta infekcije koju uzrokuje gljivica iz roda Candida, najčešće vrsta Candida albicans. Ova mikrogljivica se uobičajeno nalazi na koži, u probavnom i genitalnom traktu, ustima i grlu. Do infekcije, tj. prekomernog razmnožavanja i širenja gljivice, dolazi kada je iz određenih razloga poremećena ravnoteža između gljivice i bakterijske flore koja reguliše njeno razmnožavanje. Tada dolazi do razvoja infekcije koja može da zahvati kožu, nokte, usnu šupljinu i polne organe. Ova bolest pogađa čak 75 % žena, a u 10 % slučajeva predstavlja trajni problem.

  • Etiologija

Najčešći razlozi nastanka kandidijaze su : prekomerna upotreba antibiotika širokog spektra, kortikosteroida, upotreba kontraceptivnih tableta, prekomerna higijena polnih organa upotrebom alkalnih sapuna ( koji uništavaju normalnu floru sluzokože ), trudnoća, menstruacija, neadekvatan veš, neadekvatni higijenski ulošci, neregulisana šećerna bolest, pad imuniteta, itd. Loša regulacija šećerne bolesti smanjuje otpornost organizma na infekcije jer krv i telesne tečnosti imaju više glukoze što ih čini dobrom podlogom za razvoj mikroorganizama.

  • Klinička slika

Najčešći oblici ovog oboljenja su vulvovaginalna, oralna i kožna kandidijaza.

Kod žena se javlja peckanje i svrab polnog organa i pojačan sekret bele boje, sirastog izgleda. Sluzokoža je upaljena, crvena, otečena, sa belim kolonijama gljivice. Ove promene mogu da budu i bez naslaga, sa obilnom beličastom sekrecijom u vagini i jakim svrabom. Simpotomi su pogotovo izraženi nakon polnog odnosa jer trenje dodatno pojačava osećaj peckanja i svraba.

Kod muškaraca se uglavnom ne javljaju simptomi ( asimptomatski nosioci ). Mogu se eventualno javiti bele naslage na glansu penisa i prepucijumu i sekret iz mokraćne cevi.

Kod oralne infekcije javlja se upala i beličaste naslage na sluznici usne šupljine, upala jezika koji je napet i crven, i stvaranje krasti. Izmenjeno je čulo ukusa.

Kandidijaza kože zahvata obično prostore između prstiju šake, najčešće između trećeg i četvrtog prsta. Javlja se u vidu jasno ograničenog crvenila, beličastih naslaga, vlaženja i svraba. Bolest se često vidi kod domaćica, poslastičara i ljudi koji često rade sa rukama u vodi. Kandidijaza kože javlja se često i kod gojaznih osoba na pregibnim površinama ili ispod dojki kod žena.

  • Dijagnoza

Dijagnoza ovog gljivičnog oboljenja se postavlja mikroskopskim pregledom razmaza materijala uzetog sa zahvaćenog područja. Ponekad lekar i samim pregledom, po karakterističnom izgledu, može da zaključi da se radi o infekciji kandidom.

  • Dijeta

Princip protivgljivičnog režima ishrane vrlo je jednostavan – uskratiti gljivicama hranu koju najviše vole, to jest slatko.

Šta treba jesti :

Povrće: brokoli, karfiol, plavi patlidžan, peršun, tikvice, avokado, celer, paradajz, boranija, kupus, krastavci, crni luk, beli luk, spanać, blitva, zelena salata, praziluk, rukola, tikva, kelj, rotkvice, kineski kupus, kuvana šargarepa…

Meso i riba: govedina, piletina, ćuretina, junetina, teletina, svinjetina, patka, guska, jagnjetina, skoro sve vrste ribe, jastog, škampi, školjke, jaja…

Pojedine vrste voća: limun, limeto, grejp, avokado i zelena jabuka mogu se pojesti ponekad u malim količinama.

Orašasti plodovi i semenke: bademi, orasi, brazilski orasi, semenke bundeve, indijski orah, susam, semenke suncokreta, lešnici…

Mlečni proizvodi: maslac, kiselo mleko, tvrdi sirevi samo ako su dobro ugejani (zapečeni) i ako se jedu vrući, običan jogurt – nekoliko kašika na dan.

Pića: voda, biljni čajevi, sok od paradajza, kafa bez kofeina, aromatizovana voda bez šećera ili kofeina, nezaslađena limunada…

Ulja: biljno, maslinovo, , suncokretovo, laneno…

Žitarice celog zrna: u malim količinama, povremeno, ako se jede vruće: smeđa riža, ječam, heljda, raž, zob, proso…

Ostalo: ponekad, u vrlo umerenim količinama: nezaslađeni kolači, krekeri od riže, veštački zaslađivači, proso, smeđa riža, heljda, pečeni krompir, prirodni jogurt i sirevi sa smanjenim % laktoze…

Šta ne treba jesti

Sve što je slatko: šećer, med, džemovi i pekmezi, čokolada, bombone, žvake, keks, puding, sladoled, sakriveni  šećeri u svežoj i prerađenoj hrani: laktoza, dekstroza, fruktoza, maltoza, manitol, sorbitol, galaktoza, mohosaharidi, polisaharidi…

Sve što sadrži skrob: kukuruz, belo pšenično i kukuruzno brašno, rafinirane žitarice i proizvodi od njih (griz, brašno, kukuruzne i pšenične pahuljice), krekeri i slane grickalice (slani štapići i pereci, čips), pasulj, grašak i krompir (dozvoljno tek u drugoj fazi i u umerenim količinama)…

Voće u svim oblicima: sveže, sušeno ili kandirano, voćni sokovi, sirupi i kompoti…

Mlečni proizvodi: mlečni napici, frapei, sladoledi, surutka, svež sir, mleko (dozvoljeno samo u minimalnim količinama – za kafu ili u kuvanju, bolje je koristiti kozije umesto kravljeg).

Gljive i sve što sadrži kvasac: sve vrste gljiva, sušene ili sirove ili marinirane, kvasac, vitaminski dodaci koji sadrže kvasce (treba čitati etikete), hleb i testo s kvascem; gljive i prepečen hleb mogu se povremeno jesti u malim količinama i to vruć.

Kisela hrana: ukiseljeno povrće, majonez, umaci za salatu, kečap, zelene masline, soja sos, aceto balsamico.

Alkohol: sva alkoholna pića, a posebno pivo i slatki likeri.

Mesne prerađevine: dimljeno meso i prerađevine: salame, viršle, paštete, mesni naresci…

Ostalo: kikiriki i sve što sadrži kikiriki, pistaći, gotova hrana, podgrejana jela, sorbitol i proizvodi koji sadrže sorbitol (čitajte etikete).

 

  • Origano ulje i Kandida

Divlji origano je jedan od najjačih antiseptika u prirodi. Glavna aktivna supstanca je karvakrol. On daje ulju moćna antibakterijska, antiviralna, antifungicidna, antiseptička i antioksidativna svojstva.

Dokazano je da je ulje divljeg origana efikasnije i od najjačih antibiotika. Karvakrol i timol deluju baktericidno tako što se vezuju za enzime respiratornog lanca. Na ovaj način dolazi do potpunog uništavanja bakterija blokadom ćelijske respiracije pri čemu se ne oštećuje bakterijski zid. Ovim se sprečava oslobađanje endotoksina u organizam, koje bi moglo dovesti do naglog pogoršanja opšteg stanja pacijenata. Ubija i već mutirane bakterije. Institut za biološka istraživanja Siniša Stanković potvrdio je da je preparat Origano ulje najdelotvorniji protiv Candida albicans, Escherichia coli, Proteus mirabilis, Enterococcus spp., Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae, Klebsiella pneumoniae…

Ulje divljeg origana je dokazano efikasno u borbi protiv Candide albicans. Septembra 2001.godine u Medicinskom Centru Džordžtaun Univerziteta u Vašingtonu ispitano je dejstvo ulja divljeg origana na kolonije Candide albicans u in vitro i in vivo uslovima. Zaključeno je da ulje divljeg origana ima potentno antigljivično dejstvo, jednako efikasno kao amfotericin B i nistatin.

Ovde možete pročitati ceo rad.

 

 

 

 

Rešite probleme menopauze, PMSa i bolnih menstruacija uljem fenela

$
0
0

Ulje fenela je jedno od najboljih ženskih ulja. Fenel je prava biljka za ženski pol jer sadrži fitoestrogene, biljna jedinjenja koja su po sastavu i dejstvu slična ženskom hormonu estrogenu. Ove supstance imaju estrogene efekte mada je njihova aktivnost u odnosu na estrogen prilično blaga. Zbog toga su apsolutno bezopasni i netoksični, iako veoma efikasni.

Idealno rešenje za tegobe u menopauzi – neutrališe nalete vrućine, noćnog preznojavanja, napetosti, lupanja srca, ubrzanog pulsa, nervoze, neraspoloženja, nesanice. Fitoestrogeni povoljno deluju na vlažnost i elastičnost vagine, kvalitet kože. U menopauzi se javljaju i ozbiljni zdravstveni problemi koji su prouzrokovani smanjenim nivoom estrogena a to su kardiovaskularne bolesti i osteoporoza. Nastaju određeni broj godina nakon prestanka menstruacije. Istraživanja potvrđuju da fitoestrogeni pomažu u prevenciji tih bolesti. Fitoestrogeni štite zidove krvnih sudova, deluju kao antioksidanti, smanjuju količinu LDL holesterola što rezultira smanjenoj učestalosti kardiovaskularnih bolesti kao što su koronarne bolesti srca, moždani udar i infarkt srca.

Ulje fenela ublažava menstrualne tegobe, reguliše problem neredovne menstruacije, olakšava menstrualne grčeve i mučninu, podstiče protok menstrualne krvi.

Ulje fenela ima i diuretička svojstva – detoksikuje organizam tako što stimuliše izbacivanje urina i viška tečnosti, kao i eliminaciju toksina kroz urin.
Tradicionalno se koristi protiv nadimanja jer povećava lučenje želudačnih i crevnih sokova za varenje. Ulje fenela povoljno utiče na sistem organa za varenje zbog sposobnosti da ublaži gasove i grčeve, smanji nadimanje i ubrza varenje hrane i probavu.

Ulje fenela je saveznik u gubitku kilograma i celulita. Izaziva osećaj sitosti, ubrzava varenje hrane i metabolizam. Deluje i kao diuretik oslobađajući telo od viška tečnosti . Podstiče limfnu drenažu i vrši detoksikaciju. Uz diuretična svojstva koja poseduje, čini idealnu kombinaciju aktivnosti koje će dovesti do smanjenja broja kilograma. Povećanjem proizvodnje estrogena, dovodi do rasta grudi na prirodan način a kod dojilja i proizvodnje mleka.

Akne i pomoć kod akni

$
0
0

Akne su često zapaljensko oboljenje kože uzrokovano promenama u folikulu dlake i njemu pridružene lojne žlezde. Akne najčešće nastaju u periodu puberteta i adolescencije, između 12. i 16. godine. Mogu potrajati i do 30. godine pa i duže. Ukoliko se ne leče, ostavljaju ožiljke.

Kako nastaju akne?

Nastanak akni je složen proces. Smatra se da su četiri ključna faktora odgovorna :
Polni hormoni
• Višak sebuma (loja)
• Povećana produkcija sebuma
• Bakterija Propionibacterium acnes

Osnovni uzrok akni je preosetljivost organizma na hormone, pa zbog toga lojne žlezde proizvode veću količinu loja za podmazivanje kože nego što je koži potrebno. Pored toga, dolazi do nagomilavanja izumrlih ćelija kože pored lojnih kanala, čime se zapušavaju kanali i stvaraju čepovi. Ispod čepova se stvara višak loja i samim tim uslovi za razvoj bakterija Propionibacterium acnes i širenje infekcije na okolno tkivo. Najčešće se javlja na licu (čelo, obrazi, brada), grudima i leđima, gde se nalaze uvećane i veoma aktivne lojne žlezde.

Na nastanak, intenzitet i dužinu trajanja akni veoma mnogo utiču: genetska predispozicija, loša ishrana, stres, neka kozmetička sredstva ili nuspojave nekih lekova (nekih hormonskih lekova). Pojedini hormonski lekovi i kontraceptivna sredstva utiču na povećanje akni. Nasuprot tome, neki od hormonskih lekova i pojedina savremena kontraceptivna sredstva deluju protiv nastanka i razvijanja akni.

Saveti za lečenje akni

Ne istiskujte i ne čačkajte bubuljice! Ne postoji stručno ceđenje akni i zato je svaki kozmetički tretman koji obuhvata manipulisanje – ceđenje štetan čak i ako ga radi lekar.
Budite strpljivi, za svako lečenje je potrebno vreme!
Koristite nekomedogene preparate
Umivajte se blagim sapunima uz nežne pokrete, a vodu utapkajte peškirom. Žustro pranje i trljanje mogu samo da iritiraju vašu kožu i pogoršaju akne. Tako nećete „očistiti“ lice, akne treba lečiti na pravi način.

Probotanic ulje protiv akni

Probotanic ulje protiv akni je prirodni preparat za borbu protiv akni. Kombinacija je hladno ceđenog ulja jojobe i eteričnog ulja čajevca ulja koja kontrolišu izlučivanje masnoće, sprečavaju upale i omekšavaju kožu. Predstavlja pouzdan i siguran način u rešavanju problema sa aknama. Nezamenjivo je sredstvo u nezi masne i problematične kože sa proširenim porama. Istraživanjima je dokazano da uklanja glavne uslove za nastanak akni i bubuljica kod osetljive kože.

Probotanic ulje protiv akni kombinuje dejstvo čišćenja i detoksifikacije kroz akciju eteričnog ulja čajevca u sebi, sa hranljivim i zaštitnim svojstvima ulja jojobe. Brzo smiruje upale postojećih akni i bubuljica i sprečava nastanak novih. Ima produženo protivupalno i antimikrobno dejstvo.

Ulje jojobe je po hemijskom sastavu veoma slično sebumu kože: kada se nanese formira tanki, nemasni sloj. Taj sloj je delimično propustan i omogućava disanje epiderma i kontrolu vlažnosti kože. Preporučuje se osobama sa masnom ili kombinovanom kožom jer reguliše lučenje sebuma, ne zapušava pore a istovremeno hidrira suve delove kože. Izvrstan je ovlaživač svih tipova kože, stabilizuje pH, regeneriše kožu. Ulje jojobe sadrži miristinsku kiselinu što ga čini veoma korisnim za negu upaljene i nadražene kože.

Ulje čajevca je jedno od najmoćnijih biljnih antiseptika i veoma je dragoceno jer istovremeno deluje na bakterije i gljivice i na taj način blokira razvoj mikroorganizama na koži. Naročito je aktivno protiv Propionibacterium acnes, glavnog uzročnika pojave akni. Ulje čajevca ima regenerativno i zaštitno dejstvo. Aktivno deluje na potkožni sloj podižući zaštitni mehanizam i proces samoobnavljanja i regeneracije ćelija kože.

Za više informacija o proizvodu Ulje protiv akni: http://www.probotanic.com/proizvod/ulje-protiv-akni/

Gljivična oboljenja vole vlagu

$
0
0

Gljivična oboljenja najčešće se javljaju na stopalima, noktima, preponama, a često i na kosmatom delu glave, kod osoba koje su usmerene jedna na drugu. Prenose se direktnim kontaktom ali i indirektno preko kupatila, bazena, četki, češlja, kape, obuće…

Gljivične infekcije koje obožavaju toplotu, vlažna i oznojena tela, mogu da predstavljaju ozbiljan problem. Kod pojedinih osoba ova dosadna oboljenja javljaju se i zbog bolesti krvnih sudova ali i loše lične higijene.

Najčešće se javljaju na stopalima, preponama a često i na kosmatom delu glave, kod osoba koje su usmerene jedna na drugu na malom prostoru. Obično se to dešava u vrtićima, internatima i među sportistima.

Osim dlake, gljivična oboljenja mogu da napadnu i nokte.

Veoma su zarazna i prenose se direktnim kontaktom ali i indirektno, preko kupatila, bazena, četki, češlja, kape, jastuka,obuće, odeće, čarapa….
A koliko će gljivična infekcija biti uočljiva, zavisi od uzročnika kao i od životne dobi i opšteg stanja obolelog.

Ukoliko se radi o uzročniku koji istovremeno napada i životinje, reakcija će biti burnija a oboljenje uočljivije. Ako je reč o uzročniku koji napada samo čoveka, promene će biti manje vidljive.

Može da se desi da simptomi i izostanu, da zaražena osoba i ne zna da ima gljivično oboljenje pa zarazu nesvesno dalje širi, jer se ne leči.

Za gljivice je karakteristično da mogu biti podmukle, odnosno da im vreme inkubacije traje i više meseci dok se bolest ne ispolji. U tom periodu nemoguće je dokazati njihovo prisustvo, iako su one tu. U otpadnim, orožalim delovima kože, gljivica može da preživi veoma dugo a na drvenim rešetkama u kupatilu, čak i više godina. Na vunenim čarapama, primera radi, gljivica može da preživi i više pranja zbog čega je moguće širenje infekcije unutar porodice.

Gljivična oboljenja se uglavnom leče lokalno a kod upornih infekcija i oralno, sistematski. Lečenje traje dugo, i po više meseci, zbog čega su potrebni i oralni lekovi. Lečenje traje dugo, i po više meseci, zbog čega su potrebni izuzetno strpljenje i upornost.

Preventiva

Infekcija gljivicama može da se spreči poštovanjem određenih pravila ponašanja. To znači da ne idete bosonogi na bazen i javna kupatila, da ne koristite tuđu obuću, ne nosite gumenu obuću, ali i da ne razmenjujete sportsku opremu, veš… Takođe, vodite računa o tome da se što manje znoje prepone, pazuh i stopala, da redovno održavate njihovu higijenu i da u odeći bude što manje sintetike.


Vaša pitanja i odgovori lekara

$
0
0

Pročitajte preko 200 pitanja naših posetilaca i stručne odgovore našeg lekara.
Dr Ana Gavrilović odgovara na pitanja posetilaca.

Pitanja su podeljena u tri kategorije:

Odaberite kategoriju koja Vas interesuje i pitajte našeg lekara.

Da li znate?

10 Novih Probotanic ulja

Uz ulje crnog kumina posle dvadeset godina pritisak stabilan na 125/80 mmHg

$
0
0

Gospodin Dušan Milosavljević (63 godine) javio se redakciji Magičnog bilja i firmi Baltik Junior u želji da podeli svoje iskustvo u vezi  sa korišćenjem Ulja crnog kumina. Dušan se već 20 godina leči od esencijalne arterijske hipertenzije. Uprkos promeni različitih terapijskih kombinacija, pritisak nije uspevao da snizi ispod 150/90 mmHg.
Najveći problem mu je predstavljalo često variranje i skokovi  vrednosti krvnog pritiska koji su ga ometali u svakodnevnim životnim obavezama. Često je imao  glavobolje, zujanje u ušima, vrtoglavice, nedostatak vazduha… Gornji pritisak je znao da ide i do vrednosti od 200 mmHg.

Dušan je ulje crnog kumina počeo da koristi krajem avgusta ove godine. Na početku korišćenja ulja, prve promene su bile osećaj vitalnosti, imao je više energije i kvalitetniji san. Ulje crnog kumina koristi već 3 meseca. Gospodin Milosavljević je poželeo da podeli svoje iskustvo jer je posle dve decenije upotrebe lekova i različitih prirodnih pomoćnih sredstava za snižavanje pritiska, konačno uspeo da krvni pritisak dovede pod kontrolu. Sada iznosi  125/80 mmHg. Značajno je i to da su prestali nagli skokovi njegove vrednosti. Takođe je naveo da nije menjao životne navike. Vodi umeren život, redovno koristi terapiju i trudi se da se što zdravije hrani.

Dušan nam je rekao da ulje crnog kumina koristi i njegova majka koja ima 88 godina. Zbog oslabljene cirkulacije imala je problema sa vrtoglavicama, trnjenjem i bolovima u šakama. Od kako koristi ulje crnog kumina ovi simptomi su gotovo nestali. Oseća se dosta sigurnijom, ima više energije i vidljivo je boljeg psiho-fizičkog stanja.

Gospodin Dušan Milosavljević Ulje crnog kumina toplo preporučuje svim osobama koje imaju bilo koji zdravstveni problem, a prvenstveno osobama sa visokim, neregulisanim krvnim pritiskom i problemima sa cirkulacijom.

Ulje tamjana ima regenerativno dejstvo na kožu, cenjeno je u kozmetici zbog prirodnog lifting efekta i korekcije bora, ublažava upalne procese kod Kronove bolesti,ulceroznog kolitisa,artritisa

$
0
0

Tamjan je smola drveta Boswellia koje raste u Severnoj Africi, Bliskom istoku i delovima Azije. Ulje tamjana dobija se vodenom destilacijom suve smole. Mirisnu smolu tamjana oduvek su upotrebljavali mnogi narodi – za njena svojstva  se zna već 5000 godina. Prvobitno se upotrebljavao u religioznim obredima starih naroda. Još Hipokrat je preporučivao žvakanje tamjana sa medom protiv kašlja i plućnih bolesti. Arapski lekari su ga koristili za zaustavljanje krvarenja i lečenje rana. Nađeno je u grobnici kralja Tutankamona, a pominje se i u priči rođenja Hristovog, kao poklon jednog od mudraca koji su došli da vide novorođenog spasitelja. Jedna od tajni lepote egipatske kraljice Kleopatre bilo je i ulje tamjana zahvaljujući kojem je njeno lice odavalo utisak večite mladosti i besmrtnosti. Kako ga nije moguće kultivisati i uzgajati jer raste samo na svom staništu, tamjan je i danas vrlo cenjen. Naučnici današnjice sve više otkrivaju mnoge medicinske koristi koje pruža ova supstanca. To objašnjava zašto je nekada vredeo koliko i zlato.

Viewing all 367 articles
Browse latest View live